Royal Air Force Queen’s Birthday Honours List 2020

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Knight Grand Cross (GCB)

Air Chief Marshal Sir S. J. HILLIER KCB CBE DFC

As Knight Commander (KCB)

Air Chief Marshal M. WIGSTON CBE

As Companions (CB)

Air Vice-Marshal C. R. ELLIOT CBE

Air Vice-Marshal H. SMYTH OBE DFC

APPOINTMENTS TO AND PROMOTIONS IN THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders (CBE)

Air Commodore P. H. LLOYD

Air Vice-Marshal C. J. MOORE

Air Commodore S. N. PERKINS

Group Captain D. J. STARTUP

Group Captain (now Air Commodore) I. J. TOWNSEND

As Officers (OBE)

Group Captain C. E. BAKER

Wing Commander (now Group Captain) J. R. BUTCHER

Group Captain M. C. FENLON

Wing Commander N. D. C. GREEN

Group Captain S. M. PHYTHIAN ARRC

Group Captain I. J. SHARROCKS

As Members (MBE)

Squadron Leader (now Wing Commander) B. R. ALCOCK

Warrant Officer S. E. CATTERALL

Wing Commander N. J. CLAYTON

Corporal G. J. CROOT

Squadron Leader (now Wing Commander) S. ENGLISH

Squadron Leader M. D. FAULDS

Wing Commander B. R. G. GOODWIN

Flight Lieutenant A. K. HARGREAVES

Senior Aircraftman (now acting Corporal) L. A. HART

Flight Sergeant A. LILLEY

Squadron Leader S. N. MOORE

Squadron Leader D. W. MULVANEY 

Squadron Leader J. PALMER

Corporal V. A. PENTON

Warrant Officer M. R. PRICE

Squadron Leader S. M. STOWERS

Squadron Leader M. T. SYMONS

Squadron Leader A. G. F. THOMPSON

Sergeant Mark A. WILMAN

ROYAL RED CROSS

As Ordinary Associate Royal Red Cross (ARRC)

Flight Lieutenant J. MCKINNON

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE CIVILIAN DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

British Empire Medal

Mr D. BROWN

Mr C. R. J. CHARLTON

MERITORIOUS SERVICE MEDAL, CAS, DEPUTY COMMANDERS’ AND AOC COMMENDATIONS

3 Flying Training School

AOC 22 Gp Commendation

Flight Lieutenant A. G. ELLIS

Flight Lieutenant N. C. HEANEY

Flight Lieutenant P. S. MOSS FTRS

Flight Lieutenant D. G. A. ROWE

Sub-Lieutenant D. M. CAMP

Mr D. ARCH

90 Signals Unit

Meritorious Service Medal

Warrant Officer A. D. BOWMAN MBE

DCom Ops Commendation

Sergeant M. MACONNACHIE

           

AOC 38 Gp Commendation

Flight Sergeant P. A. BRACE

Sergeant D. G. JAMES

Corporal S. SHARDLOW

Senior Aircraftman (Technician) C. L. BRANDON

Senior Aircraftman (Technician) S. A. K. FIELD

Mrs K. JEFFREY

Team Commendation

AEF Installation Maintenance Team – Salt Lake Site, Cyprus

Chief of Staff Capability

DCom Cap Team Commendation

Typhoon Programme Management Office

AOC 22 Gp Commendation

Flight Sergeant (now acting Master Aircrew) R. E. LINFOOT

HQ 2 Group

AOC 2 Gp Commendation

Squadron Leader T. C. TWAITE

HQ 11 Group

Meritorious Service Medal

Master Aircrew T. T. WILSON

Air Officer A4

Comd UKStratCom Commendation

Squadron Leader J. A. SYMONS

DCom Ops Commendation

Chief Technician A. J. CLARKE

AOC 38 Gp Commendation

Sergeant R. V. MERRY

Air Officer A6

AOC 38 Gp Commendation

Mr B. BUCK

Team Commendations

CompuSec HLVA Team

591 SU Cyber Reserves

Air Officer Medical Operations

Meritorious Service Medal

Warrant Officer 1 (now Flight Lieutenant) N. A. BUXTON

Sergeant K. J. W. TILDESLEY

DCom Ops Commendation

Flight Lieutenant A. R. DODD

Team Commendation

Tactical Medical Wing Aeromed Squadron

AOC 38 Gp Commendation

Squadron Leader S. M. WHEELER

Warrant Officer W. HUGHES

Corporal H. C. PARKER FTRS

Corporal (now acting Sergeant) C. M. TAYLOR

Ms K. SAGE

Team Commendations

Infection Prevention Control Flight, Tactical Medical Wing

HQ AIR Medical Operations Team

Aeromedical Evacuation Control Centre

Capability and Sustainment Squadron, Tactical Medical Wing

ACOS Career Management

DCom Cap Commendation

Miss L. GILLMAN

Team Commendations

Terms and Conditions of Service

HQ AIR Reserves Team

Career Management Aircrew Rejoiners Team

ACOS Operations

CAS Commendation

Senior Aircraftman S. J. PAVLOVSKIS

AOC 11 Gp Commendation

Senior Aircraftman T. WEAVER RAuxAF

Team Commendation

B Flight – Air & Space Intelligence Centre

ACOS Air Infrastructure

Meritorious Service Medal

Warrant Officer A. HORNBY

ACOS Personnel Delivery

CAS Commendation

Squadron Leader K. P. E. CLARKSON

ACOS Personnel Policy

DCom Cap Team Commendation

The Compulsory Drug Testing Team

ACOS Workforce Requirements and Reserves

AOC 2 Gp Commendation

Squadron Leader N. A. DAVIS

Chief of Staff Air

AOC 38 Gp Commendation

Squadron Leader M. REED

Head of Media & Communications

AOC 11 Gp Commendation

Squadron Leader S. G. SMITH

Joint Force Air Component Commander

DCom Ops Commendation

Major N. S. THOMAS MBE

AOC 2 Gp Commendation

Squadron Leader A. C. EDGECOMBE

RAF Safety Centre

AOC 22 Gp Commendation

Chief Technician (now acting Flight Sergeant) P. LLEWELLIN

Space & Battlespace Management Force Commander

Meritorious Service Medal

Warrant Officer N. OWEN

Warrant Officer D. D. ROBINSON

Warrant Officer R. WILSON

AOC 11 Gp Commendation

Sergeant D. J. HAYGARTH RAuxAF

Team Commendations

ASACS Operational Conversion Unit Concept Development Team

Battlespace Management Operations Wing Plans Section

HQ Air Cadets Cranwell    

CAS Commendation

Warrant Officer D. N. SHORT

           

DCom Ops Team Commendation

RAF Air Cadets Security Team

AOC 22 Gp Commendation

Squadron Leader H. J. PORIA

Flight Lieutenant E. CARR

Flight Lieutenant W. A. TAYLOR

Team Commendation

Cadet Portal Project Team

HQ RAF Recruiting and Selection

CAS Commendation

Sergeant S. A. BRAMLEY FTRS

Sergeant M. GILMOUR

Senior Aircraftman (Technician) (now acting Corporal) E. J. HODGES

DCom Cap Commendation

Sergeant G. A. SMITH

Team Commendation

AFCO Portsmouth

AOC 38 Gp Commendation

Sergeant D. T. BUDZISZEWSKI

Corporal M. OLDFIELD

Mr C. FADDY

Mr D. SMITH

Air & Space Warfare Centre

CAS Commendation

Warrant Officer P. J. STANLEY PTVR

DCom Ops Commendation

Squadron Leader R. M. DODD

AOC 1 Gp Commendation

Flight Lieutenant S. J. K. COTTON

Flight Lieutenant L. S. MARTIN

Sergeant S. FIELD FTRS

Petty Officer E. HOLMES

Acting Corporal L. SHEARER

Team Commendations

HMS QUEEN ELIZABETH Phase 2 SHOL Team

Phenom Trial CLOSE ENCOUNTERS Team

Commandant Defence College of Logistics, Policing and Administration

CAS Commendation

Corporal S. C. SEWELL

CO Defence Animal Training Regiment Melton Mowbray

Meritorious Service Medal

Flight Sergeant (now Warrant Officer) J. E. TANNER

Defence College of Technical Training

Meritorious Service Medal

Warrant Officer S. G. BROTHERS

CAS Commendation

Ms J. RAY

DCom Ops Commendation

Corporal K. D. ROGERS

Mr T. E. DAVIES

AOC 22 Gp Commendation

Acting Lieutenant Commander (now Lieutenant Commander) J. C. K. MEHTA

Lieutenant R. GREGG

Petty Officer R. HUNTER

Sergeant R. R. TRAVIS FTRS

Senior Aircraftman (Technician) (now acting Corporal) C. P. RODD

Mrs S. HERRING

Mr C. PILGRIM

Mrs M. K. SMYTH

Mrs S. TRUBRIDGE

Team Commendations

No 4 School of Technical Training Ofsted Inspection Support Team

RNAESS Survival Equipment Training Team

           

Commandant Defence School of Transport Leconfield

Meritorious Service Medal

Flight Sergeant (now acting Warrant Officer) P. E. MARLEY

Head Office, Ministry of Defence 

Meritorious Service Medal

Warrant Officer G. C. LOCKE

DCom Ops Commendation

Warrant Officer C. COOPER

DCom Cap Commendation

Squadron Leader M. J. FOUNTAIN

AOC 1 Gp Commendation

Squadron Leader (now Wing Commander) J. A. S. FURNESS

UK Strategic Command     

Meritorious Service Medal

Warrant Officer N. CAMPBELL

Warrant Officer J. D. HILLMAN

Master Aircrew D. A. WRAY

Flight Sergeant K. J. McKEE

Flight Sergeant J. W. PUTLAND

DCom Ops Commendation

Reverend (Squadron Leader) D. C. HASLAM

Flight Lieutenant (now Squadron Leader) D. G. TIPLER

Flight Sergeant S. REZAZADEH-WILSON

Senior Aircraftman R. L. TOBIAS

AOC 1 Gp Commendation

Flight Lieutenant C. J. HALLWORTH

Senior Aircraftman K. N. PARSONAGE

AOC 2 Gp Commendation

Flight Sergeant S. H. A. WRIGHT

AOC 11 Gp Commendation

Flying Officer (now acting Flight Lieutenant) I. J. BENNEYWORTH

AOC 22 Gp Commendation

Flight Sergeant (now acting Warrant Officer) K. J. RIDDLE

Commander Joint Helicopter Command

Meritorious Service Medal

Warrant Officer L. D. SIMPSON

CAS Commendation

Senior Aircraftman B. RAI

AOC 2 Gp Commendation

Squadron Leader J. J. TURNER

Flight Sergeant P. A. McGUIRE

Flight Sergeant O. THORNTON

Sergeant S. GOODHALL

Senior Aircraftman V. L. HOLLEY-ROWE

Dr P. NAIDOO

Team Commendations

RAF Benson C4i Projects Team

RAF Benson Survival Equipment Section

The Grimshaws, RAF Odiham

MOD Abbey Wood – Defence Equipment & Support

DCom Ops Commendation

Squadron Leader R. HARNETT

AOC 1 Gp Commendation

Flight Lieutenant A. HENDERSON

AOC 2 Gp Commendation

Squadron Leader A. M. WOOD

MOD Abbey Wood – DFT

DCom Ops Team Commendation

WESTERN HAWK 19 Public Relations Team

AOC 22 Gp Commendation

Flight Lieutenant J. L. ROBERTS

Corporal M. J. CHICK

Team Commendations

Central Flying School Multi Engine and Rearcrew Examiners

Standards Flight, 72 Squadron

Naval Secretary

AOC 1 Gp Commendation

Lieutenant T. D. EELES

AOC 22 Gp Commendation

Lieutenant I. M. FRITH

RAF Boulmer           

Meritorious Service Medal

Flight Sergeant G. L. SAYER

DCom Ops Commendation

Corporal (now acting Sergeant) G. STEPHENSON

AOC 11 Gp Commendation

Flight Lieutenant S. J. BARON

Flight Lieutenant A. LEWIS FTRS

RAF Brize Norton   

Meritorious Service Medal

Master Aircrew D. McLEAN

DCom Ops Commendation

Squadron Leader A. H. DOWDS

Flight Lieutenant D. M. HARRISON FTRS

Chief Technician S. L. RAE

Corporal (now acting Sergeant) J. E. MORTIMER

DCom Cap Commendation

Squadron Leader S. M. PEARSON

AOC 2 Gp Commendation

Squadron Leader L. J. HOWELL RAFVR

Flight Lieutenant C. A. ALTASS

Flight Lieutenant A. J. BELL

Flight Lieutenant T. J. MOUNTNEY

Flight Sergeant G. M. SLATER

Sergeant M. L. ATKINSON

Leading Aircraftman (now Senior Aircraftman) J. P. GRIFFIN

Team Commendations

Fuels and Lubricants Flight – Training and Standards Section

On-Time Performance Team

AOC 22 Gp Commendation

Sergeant (now acting Flight Sergeant) R. A. J. WHITLOCK

AOC 38 Gp Commendation

Flight Lieutenant E. J. CAMPBELL

Corporal S. D. HODGSON

RAF Coningsby      

Meritorious Service Medal

Warrant Officer S. M. VINE

DCom Ops Commendation

Mr R. VAUVERT

AOC 1 Gp Commendation

Flying Officer C. R. WROOT

Flight Sergeant M. J. FIELDS

Chief Technician A. BACKHOUSE FTRS

Sergeant (now Chief Technician) D. R. LANE

Sergeant C. P. ATKINS

Corporal T. C. GARNER

Team Commendation

Air Traffic Control Squadron

AOC 2 Gp Commendation

Senior Aircraftman J. M. DAY

RAF College Cranwell       

DCom Ops Commendation

Squadron Leader D. J. WHEELER

Ms G. GEORGE

AOC 22 Gp Commendation

Warrant Officer S. P. JOHNSON FTRS

Warrant Officer D. L. PERRETT

Flight Sergeant M. A. BROOKS FTRS

Mrs W. SHIPPEY

RAF Fylingdales

AOC 11 Gp Commendation

Flight Lieutenant R. A. WEEKS FTRS

RAF Halton

CAS Commendation

Warrant Officer G. C. EDWARDS FTRS

Acting Corporal H. L. RIMMER

AOC 22 Gp Commendation

Squadron Leader P. CHEGWIDDEN FTRS

Flight Lieutenant T. M. BEDDOW

Team Commendation

Regional Medical Centre

RAF Henlow

AOC 2 Gp Team Commendation

RAF Henlow Communications Information Systems Team

RAF High Wycombe

VCDS Commendation

Wing Commander S. NEASHAM

AOC 38 Gp Commendation

Ms D. BOWMAN

Team Commendation

RAF High Wycombe Building 47 Change Team

RAF Honington

Meritorious Service Medal

Warrant Officer R. J. COOKE

CAS Commendation

Sergeant Z. C. McINTOSH

DCom Ops Team Commendation

RAF Henlow COVID-19 Planning Team

AOC 2 Gp Commendation

Flight Lieutenant R. CHAPPELL

Warrant Officer I. R. M. GALLOWAY MBE

Flight Sergeant B. G. C. JONES

Flight Sergeant T. J. REEVES

Sergeant (now acting Flight Sergeant) A. E. BROWN

Acting Corporal (now Corporal) M. J. FARMER

Lance Corporal C. BROWN

Senior Aircraftman (now Lance Corporal) J. SKILLICORN

Senior Aircraftman E. AHERN

Team Commendations

RAF Honington Accounts Flight

Air Land Integration Cell Jordanian Short-Term Training Teams

AOC 38 Gp Commendation

Corporal (now acting Sergeant) C. L. WEBBER

RAF Leeming          

DCom Ops Commendation

Corporal B. S. HAYES

Miss R. TAYLOR

Team Commendation

Continuous Improvement Team

AOC 1 Gp Commendation

Flight Lieutenant D. A. BUTLER

Flight Lieutenant G. H. REES

Sergeant S. L. MARRIS

Corporal A. F. RUTTER

Team Commendations

Air Traffic Control Squadron

Exercise Support Team, Operations Squadron

RAF Leeming COVID-19 Support Cell

RAF Leeming Soft Facilities Management Team

RAF Lossiemouth

Meritorious Service Medal

Warrant Officer M. N. HANNEN

Warrant Officer T. WALKER

Flight Sergeant R. A. GRIMSHAW-ELSE

DCom Ops Team Commendation

1435 Flight Engineering Team

AOC 1 Gp Commendation

Squadron Leader N. D. McGUIGAN

Squadron Leader G. WILLIAMS

Flight Lieutenant D. J. CHORLEY

Flight Sergeant N. M. HAGEN

Sergeant (now Chief Technician) K. P. BROWN

Sergeant K. A. GRAY

Sergeant A. A. NICOL

Sergeant R. C. SMITH

Corporal (now acting Sergeant) D. J. PEARSON-BRAND

Corporal H. L. THOMAS

Team Commendations

Junior Ranks’ Entertainments Committee, Base Support Wing

Leuchars Diversion Airfield and Space Operations Specialist Team

RAF Marham

Meritorious Service Medal

Flight Sergeant J. T. HARRY

DCom Ops Commendation

Warrant Officer 1 M. FAIRBANK

           

AOC 1 Gp Commendation

Acting Commander (now Commander) N. R. TWIGG

Squadron Leader I. F. PICKERING

Flight Lieutenant N. A. DEARDEN

Flight Sergeant I. G. STOCKER

Acting Flight Sergeant (now Sergeant) K. M. SIDDLE

Sergeant P. McLEAN FTRS

Corporal T. B. MILLS

Team Commendations

Lightning Team UK

COVID-19 Cell, Personnel Services Flight

Facility Supervisors and Accommodation Cell

RAF Northolt

Meritorious Service Medal

Flight Sergeant (now Warrant Officer) J. R. HICKS

DCom Ops Commendation

Flight Lieutenant N. M. COWEN

AOC 2 Gp Commendation

Chief Technician (now acting Flight Sergeant) C. L. CRAGGS

Sergeant M. McROBBIE

Corporal S. L. COTTON

Team Commendations

RAF Northolt Police and Security Flight

Number 32 (The Royal) Squadron Cabin Crew

AOC 38 Gp Commendation

Sergeant H. S. ROSENTAHL

RAF Police   

AOC 2 Gp Commendation

Flight Sergeant H. A. LACEY

Sergeant R. T. McDOWALL

Sergeant I. A. NEWBY RAFVR

Sergeant J. S. THOMAS

 Corporal K. L. LOWER

RAF Scampton

AOC 11 Gp Commendation

Mr R. C. ROGERS

RAF Shawbury        

Meritorious Service Medal

Warrant Officer K. WADE

AOC 22 Gp Commendation

Flight Lieutenant C. BROMWICH

Flight Lieutenant M. P. BULLEN

Flight Lieutenant G. L. MIFSUD

Warrant Officer 1 C. BALE

Flight Sergeant S. M. BUCKLEY

Team Commendations

RAF Shawbury Community Support Team

Supply and Safety Equipment Sections

AOC 38 Gp Commendation

Flight Lieutenant M. P. T. WARBURTON

RAF Spadeadam

CAS Commendation

Mr J. LAWTON

AOC 11 Gp Commendation

Corporal D. MORRISON

Team Commendation

RAF Spadeadam De Havilland House Mess Staff

RAF St Mawgan

AOC 22 Gp Team Commendation

RAF St Mawgan Community Support Team

RAF Valley

AOC 22 Gp Commendation

Flight Lieutenant S. BOWMAN

Flight Lieutenant C. E. HUGHES

Mrs K. MADDEN

Team Commendation

RAF Valley Motorcycle Club

RAF Waddington    

Meritorious Service Medal

Warrant Officer J. P. CASS

DCom Ops Commendation

Warrant Officer T. A. RUDDOCK FTRS

Sergeant C. BETTERIDGE

AOC 1 Gp Commendation

Squadron Leader M. P. L. OLSEN

Flight Lieutenant M. A. BRANTHWAITE

Chief Technician M. COCKING

Sergeant M. BARILLI

Sergeant A. J. OAKES

Corporal S. R. CAFFREY

Senior Aircraftman (Technician) R. M. GREEN

Mr S. VANDERCLUTE

Team Commendations

8 Squadron Engineering

54 Squadron Mission Simulator Flight

RAF Waddington Force Protection Training Flight

RAF Wittering          

Meritorious Service Medal

Warrant Officer J. YOUNG

Flight Sergeant I. D. MARR

DCom Ops Commendation

Chief Technician N. B. McCABE

Mrs S. WEST

Team Commendation

Force Protection Training Flight

AOC 38 Gp Commendation

Squadron Leader S. M. RYAN FTRS

Flying Officer L. E. HEAL

Acting Flight Sergeant E. D. JONES

Sergeant W. E. C. CORBETT

Corporal A. J. BALCH

Senior Aircraftman B. WELLSTEAD

Mrs L. RANSOM

Mrs S. RUTTER

Team Commendations

Ground Radio Maintenance Section

TG5 Spearhead Team, 5001 Squadron

Training Cell, Joint Aircraft Recovery and Transport Squadron, MOD Boscombe Down

Tri-Service School of Fibre Reinforced Plastics, 71(IR) Squadron

Welfare Team

4624 Squadron COVID-19 Mobilisation Support Team

A4 Force Element HQ Team

Personnel Management Squadron

A Flight Movements Team – Task 482

VICE CHIEF OF DEFENCE STAFF COMMENDATIONS

Vice Chief of Defence Staff Commendation

Group Captain M. D. HEFFRON

Wing Commander J. A. C. KELLY

Wing Commander (now Lieutenant Colonel) D. MARSHALL

Wing Commander S. NEASHAM

Wing Commander B. A. ROBERTSON

Squadron Leader J. B. COOKE

Squadron Leader S. S. MUNRO

Team Commendation

Beijing Defence Section

COMMANDER UK STRATEGIC COMMAND COMMENDATIONS

Commander UK Strategic Command Commendation

Squadron Leader J. A. SYMONS

Flight Sergeant L. WOODLEY

COMMANDER JOINT HELICOPTER COMMAND COMMENDATIONS

Commander Joint Helicopter Command Commendation

Flight Lieutenant S. M. BRADLEY

Flight Lieutenant E. C. GUEST

Flying Officer J. A. COOPER

Flight Sergeant M. A. MURDOCK

Sergeant M. S. JONES

Sergeant G. R. SANDELL

Corporal C. H. SMITH

Corporal C. D. J. WOOLLEY

Team Commendations

RAF Benson – Puma 2 Independents Recovery Team

RAF Benson – Welfare House Committee

RAF Odiham – Ground Engineering Flight

RAF Odiham – Air Safety Team

Source: RAF

Leave a Reply